audyt

Ze stroną zachodnią trzeba uważać, bo może się okazać nie do wytrzymania latem. Tylko przegrody pionowe blokują nadmiar słońca od wschodu czy zachodu, natomiast od południa z powodzeniem sprawdza się markiza. Prześledż sobie przebieg słońca nad horyzontem w różne dni.

W duecie GWC + dobry reku większość uzysku GWC wylatuje przez wyrzutnię, obniżając wartość dodaną reku. Załóżmy -10* na zewnątrz, +5* za GWC na wejściu do reku, +8* na wyrzutni reku. Owszem, GWC chroni przed zamarzaniem i coś wnosi, ale ma sens pod warunkiem że kosztuje góra tysiaka, a nie 6 czy 8.

Rachunki można obniżyć na dwa sposoby: albo zredukować zapotrzebowanie, albo obniżyć koszt jednostkowy energii. Załóżmy te 160 m2 w opcji:

a. normalnej zdecydownie bez fajerwerków (tylko reku) - 75 kwh / m2 = 12 MWh / rok.

b. bardzo dopracowanej energooszczędnej - 30 kwh / m2 = 4,8 MWh / rok.

Jeśli opcję a zrobisz pod kątem gruntowej pompy ciepła i osiągniesz 10 gr. / kwh, da to jakieś 1200 PLN za CO rocznie. Jeśli opcję b będziesz ogrzewała gazem po 25 gr. lub prądem po 35 gr., wyjdzie odpowiednio też 1200 lub 1700 PLN (tu atutem jest minimalna inwestycja, ale znowuż CWU jest dużym kosztem). Do opcji b. trzeba się gruntownie dokształcić i łatwo ją spieprzyć, oraz oczywiście będzie kosztowała odpowiednio więcej w budowie. Czy to będzie 10 czy 30 KPLN, to kwestia wielu indywidualnych wyborów i uwarunkowań. Tak samo z energią - u niektórych samo przyłącze gazu kosztuje 2 KPLN, u innych 12 KPLN, co sprawia, że zupełnie inaczej patrzysz na pompę za 24 KPLN.

Każdy dom może być energooszczędny aby to osiągnąć zrób audyt energetyczny porównujący dwa domy, ustal z audytorem do czego chcesz dążyć i wtedy wyjdzie to co trzeba (dobór materiałów itp) .

Wogóle dziwi mnie trochę podejście, bo wg. prawa każdy nowy budynek musi mieć certyfikat energetyczny, na jego podstawie mozna ocenić który dom (w wersii pierwotnej) jest bardziej energooszczędny. Mając dwa certyfikaty przed soba szukasz osoby do zrobienia audytu porównującego.

Reasumując, każdy robi jak lubi, ale zakładając, że inwestor nie ma tych wolnych kilku tysięcy godzin, aby nauczyć się i dopilnować wszystkiego co trzeba aby osiągnąć parametry opcji b., bezpeczniejszym wyborem wydaje się a + pompa.

0 Komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.