instalacja

Piec jednofunkcyjny Vaillant eco TEC plus VC PL 186/3-5

o mocy 14 KW zmniejszonej przez serwisanta do 9 KW, sterowanie w pomieszczeniu gdzie się przebywa najczęściej sterownik to CalorMATIC 430 + czujnik na zewnątrz.

Osprzęt ze sprzęgłem oryginalny. Zbiornik na wodę VAillant 150 litr.

Instalacja c.o składa się z ok 100-110 m2 podłogówki (cały dół + łazienka u góry)

oraz 6 grzejników góra (przewymiarowane).

Na dole mam dwa grzejniki ręcznikowe ale nie mają one wymuszenia wiec głowice otwarte full. Na górze też głowice z tym że ustawione na 17 stopni.

Serwisant ustawił krzywą na poziomie 1.0 jako podłączenie korekta. Piec zużywa średnio dobowo ok 10 m2 (z kuchenką i podgrzewaniem wody) nie mało i nie dużo z tego co czytałem na forach z tym ze zimy jeszcze nie ma.

Więc    zabrałem się za szukanie krzywej i co noc przechodziłem na ręczne od 0,4 szukanie (oczywiście brak podłączenia pomieszczenia) tyle ze z ta krzywa coś nie bardzo idzie raz 0,6 za dyżo, drugi raz 0,55 za mało

stąd pytanie Głowice u góry maja być odkręcone do szukania krzywej czy nie ? może lepiej dokupić sterownik radiowy i wtedy zrobić obwód HK2 góry bo teraz wszystko jest jednym obwodem HK1 na Calormaticu.

Drugie pytanie przy podłogówce co jest korzystniejsze termostat czy korekta po znalezieniu krzywej uwzględniając bezwładność podłogi na dole . Na podstawie wypowiedzi uważam, że nie rozumiesz zasad ogrzewania i w związku z tym nie wyregulujesz nic dobrze.

Jak sobie w ogóle wyobrażasz obecnie (przy ustabilizowanej temperaturze) ustawić najlepszą krzywą grzewczą ?.

1) Krzywa grzewcza to …… prosta (już to tłumaczyłem wystarczy poszukać) ;

2) Przy ustabilizowanej temperaturze (jeśli jest dokonywany tylko pomiar temperatur) można wyznaczyć …  jeden i tylko jeden punkt (to jest chyba oczywiste) ;

3) Ze szkoły podstawowej (matematyka-geometria) wiadomo, że przez jeden punkt można poprowadzić hydraulik Warszawa nieskończenie wiele prostych (krzywych grzewczych) ;

4) Dla danych temperatur (wewnętrznej i zewnętrznej) możesz wybrać różną temperaturę czynnika co (jeden z elementów wpływających na sprawność układu). Powiedzmy że zmienisz temperaturę z 40°C na 60°C i obniżysz sprawność kotła (tylko kotła nie układu) o 4%. Jak zmierzysz czy układ zużył mniej energii czy więcej ?

4% (max) z 10m³ to 0,4 m³.

0 Komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.