kotły

zalezy to od sposobu odprowadzenia spalin, jezeli jest to system tzw. rura w rurze to ilość skroplin zależuy od długości przewodu. Ja takiego kotła nie posiadam, u znajomego przy przewodzie ok. 3,5m jest tego faktycznie niewiele i to tylko przy dużych mrozach.u nas nie ma jeszcze uruchomionej instalacji co, ale jest kocioł kondensacyjny i wyprowadzenie do kanalizy. Mój instalator twierdzi, że musi tak być, bo tak jak, tych skroplin może być i całkiem spora ilość ( w litrach   ) i zaden pojemnik nie zda tu egzaminu. Spokojnie bez stresu i obaw można do kanalizacji. Też odprowadzam do kanalizacji, a z kotłów kondensacyjnych w porównaniu do zwykłych to się jeje nawet do 20 litrów na dobę.Mój kocioł z zamknietą komora spalania ( kondensat) produkuje w porywach 10 L wody na dobę. W przypadku małych ktłów wolno odprowadzac skropliny bezposrednio do kanalizacji w przypadku dużych ( przepisy okreslaja moc kotła) kotłów trzeba najpierw skropliny zneutralizować bo sa zbyt kwaśne.z tego co wiem to u nas jeszcze nie ma przepisów zakazujących odprowadzanie kondensatu do kanalizacji,A ja będe miał kocioł z otwartą komorą ale mój instalator odradził mi spuszczania do kanalizacji i ma byc naczynie. Uzasadniał to tym, że skropliny są na tyle agresywne, że niszczą uszczelki w instalacji kanalizacyjnej i co jest powodem póżniejszych wycieków i zapaszków. Stwierdził, że już się z tym spotkał w praktyce. Wierzyć ? Bo mam jeszcze szansę wpuścić do kanalizacji często opowiadają  pogotowie kanalizacyjne warszawa różne historie… to takie ich hobby. Mój jest bajerant nieziemski i niby sie do niego przyzwyczaiłem i nie mógł mnie niczym zaskoczyć aż do momentu pierwszego rozpalenia. W piecu się pali że ho ho, a on nagle mówi: “ale żeby kupić dziurawy kocioł…” najpierw mnie zmroziło, potem myślę - wciska mi kit, potem patrze a w popielniku jest wilgotno… patrzę a tam woca ciągle skapuje mimo, że w kotle się pali… dopiero po chwili przypomniałem sobie, że nowy kocioł się “wypaca”. Ale minę miałem pewnie niezłą, bo facet śmiał się zadowolony z dowcipu. Skropliny można wprowadzić do kanalizy, neutralizują je różne detergenty, które także tam trafiają.

Nie pamiętam od jakiej mocy należy stosować neutralizator skroplin, ale nie dotyczy to na pewno urządzeń małej mocy w domach jednorodzinnych.

Kondensat wsuwa uszczelki - szczególnie w kominach jak same kominy także.

Należy unikać aby wpływał do kotła i tak rozwiązywać sprawę montażu komina aby z odcinka pionowego - komin od razu lądował do zbiornika na kondensat a później do kanalizy - z ominięciem poziomego odcinka kocioł / komin

w Niemczech do mocy kotła 50 kW dopuszczone jest odprowadzanie kondenstatu do kanalizacji, Zbiornik kondensatu to niezbędny element systemu kominowego, na którym opiera się cała konstrukcja wewnętrzna przewodu spalinowego. W tym miejscu zbiera się wilgoć powstała na skutek zjawiska kondensacji lub opadów atmosferycznych. Daje stabilność przewodu oraz odprowadza nadmiar wilgoci z komina. Musi to być element stabilny, odznaczać się bardzo dobrymi parametrami konstrukcyjnymi, nienasiąkliwością i odpornością na agresję chemiczną.

w przypadku kotłów o większych mocach należy kondensat neutralizować przepuszczając go przez zasobnik z granulatem który obniża kwasowść

0 Komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.