metraż

No, zeszliście na ziemię widzę  z 300m2 na 160m2. Dwa domy takie same, a jeden zbudowany niestarannie i już zużycie wyższe, ale nie można porównywać dwóch różnych domów o tym samym metrażu. To całkowite nieporozumienie. GWC zabezpieczy reku przed zamarzaniem wymiennika - temp na czerpni po GWC zawsze na plusie. Czy ma to sens - sama musisz ocenić, cennik klimatyzatorów wszystko zależy w jakiej okolicy budujesz - na otwartej przestrzeni zawsze średnie temperatury niższe. Zeszliśmy, ale nie aż tak dużo  tamten dom miał 195 m. Z różnych przyczyn jest nam na rękę, żeby jednak nie przekroczyć 170 m2, stąd ta zmiana. Tak mi się wydawało - wybieraliśmy możliwie prostą, zwartą bryłę, bez balkonów, bez przesadnych ozdobników, z dachem dwuspadowym, ustawiliśmy ją też tak względem stron świata, by maksymalnie wykorzystać stronę południową i zachodnią, eliminując z północnej właściwie wszystkie okna. Tylko na ten wykusz sobie pozwoliliśmy, bo bryła typu “klasyczna stodoła” jednak mnie chyba przerosła

A o dopłatę raczej nie zamierzamy się starać… zapoznawszy się z materiałami chociażby na tym dochodzę do wniosku, że więcej nerwów i zachodu, niż to ostatecznie warte…

Dzwoniłam do biura architektonicznego - dowiedziałam się, że jest charakterystyka energetyczna tego budynku (dom był projektem indywidualnym, który został jako gotowy), mam ją dostać w poniedziałek. Każdy w zasadzie dom, który nie wygląda na zupełnie zakręcony można zrobić energooszczędny (poniżej 40 kWh/m2/rok na ogrzewanie), jeśli zastosuje się wentylację z odzyskiem ciepła, wpakuje się odpowiednio dużo styropianu, dość dobre okna i postara się możliwie go uszczelnić. Jeśli zlikwiduje się mostki cieplne i usytuuje  http://klimatyzator.eu/katalogi-i-cenniki/ optymalnie względem stron świata, to będzie łatwiej, ale stawanie na rzęsach jest dopiero w przypadku pasywnego. Wtedy to każdy drobiazg się liczy.

Oczywiście co innego spełnić wymagania NF40 z dopłaty do energooszczędnych, to już jest inna bajka.

Mam jednak, mimo wszystko, prośbę o Waszą ocenę - czy przy odpowiedniej dozie staranności ten dom może być domem energooszczędnym.

Tylko OZC pokaże ci z dużą dokładnością ile “spali” budynek, ale obliczeń OZC w tych projektach nie znajdziesz, samemu trzeba zrobić.

0 Komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.