rurka

4 osoby to rocznie ok 4000 kWh na cwu, 4000 kWh przy bojlerze 300l w II taryfie (100%) G12w (Tauron) to ok 4000×0,265zł=1060 zł rocznie Instalator (a może pseudoinstalator) twierdzi, że z kotła z zamkniętą komorą spalania praktycznie nie będzie skroplin. Jako zbiornik kondensatu namawia mnie na SŁOIK, do którego ma być doprowadzona rurka. Ile skroplin powstaje podczas pracy takiego kotła. Jakie macie rozwiązania?

Ty podałes dla okresu pólroczny koszt 1430 zł, dla calego roku bedzie to ok x1.8 czyli 2560 zł (dlaczego do obliczen brane jest 100% I taryfy nie wie nikt) . Zakładając ze pompa cwu dla okresu listopad luty(marzec) ma mizerną sprawnosc i muszą byc grzałki to koszt całoroczny pompy to ok 900 zł, róznica miedzy bojlerem z II taryfą (100%) a pompą cwu to max 200 zł rocznie. Koszty inwestycyjne pompy i bojlera to min 4000 zł, pompa moze sie zwrócic najszybciej po 20 latach zakładajac ze tyle lat bedzie sprawna i nigdy sie nie zepsuje. Mozna i trzeba przyjac ze taka pompa jest nieopłacalna i sens jej montazu dla inwestora jest zaden, pompa taka jest jedynie opłacalna dla producenta (co jest całkowicie zrozumiałe) oraz instalatora (to równiez jest zrozumiałe) Na dzień dzisiejszy montaż instalacji fotowoltaicznej bez dopłat jest ekonomicznie nieuzasadniony, ale któz bogatemu zabroni. Oczywiscie ze podłaczenie pompy cwu do istniejącej instalacji fotowoltaicznej ma sens, ale bezsensownym jest montaz zarówno i tej instalacji jak i pompy cwu ze wzgledu na ekonomikę tych inwestycji. A skoro mowa o podłaczeniu pompy do instalalacji fotowoltaicznej to przez miesiace zimowe taki tandem nie pracuje razem. Praca taka jest mozliwa jedynie sezonowo co tym bardziej pokazuje brak uzasadnienia dla takich inwestycji.

Dokładanie aktualnie fotowoltaiki to zasilania pompy cwu to całkowity ekonomiczny bezsens bo to juz w ogole nie ma sie prawa zwrócic.

0 Komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.